Autoveronpalautuksen saamisen vaihtelevuus

rmattila

Ylläpitäjä
ALStutun jäsen
Yleinen foorumi
+ ALS-tutkimus
Aihe kuuluisi varsinaisesti vertaistukifoorumin puolelle, mutta täällä julkisella puolellakin voi olla hyvä mainita, että eri sairaanhoitopiirien välillä on luvattoman suurta vaihtelua siinä, koska ALS-potilaan haitta-asteen katsotaan ylittävän autoveronpalautukseen oikeuttavan tason. Olisi varmaankin järkevää, että asiasta olisi olemassa ALSin erityispiirteet huomioon ottava soveltamisohje.
 
Totta. Kun tuollaista soveltamisohjetta ei ole, niin lääkärit toimivat kuin potilaan haitta-aste pysyisi iän kaiken samana. Tämä taas ALS:n suhteen aiheuttaa kaikille ylimääräistä vaivaa, koska tilanne saattaa olla aika piankin jo erilainen.
 
Aihe on ajankohtainen koska ostin keväällä uuden auton jotta sain automaattivaihteet käyttöön ym. Edellisessä neurologin vastaanotossa lääkäri totesi haitta-asteeni niin pieneksi etten edes saanut inva-pysäköintilupaa. Elokuussa on fysioterapeutin tapaaminen ja syyskuussa neurologin. Saas nähdä kuinka käy.
 
Puoli vuotta rekisteröinnistähän tuota on aikaa hakea.

Täytyy laittaa hakupaperit ajoissa vetämään, 31.3 taitaa olla rekisteröinti.
Edit. Vaimo heti täräytti että 9.3 me se haettiin...
 
Viimeksi muokattu:
Niin vaan jäi tämäkin hakemus laittamatta kun olen kuukausikaupalla odottanut jo kahdesti luvattua lääkärintodistusta. Samoin seisoo muut hakemukset. :mad:
 
Takaisin
Ylös